Aktywności

Rowery

Karkonosze i Góry Izerskie nazywane są Rowerową Krainą, a Szklarska Poręba leży dokładnie na ich pograniczu. Oznacza to, że jest doskonałą bazą wypadową. Poza normalnymi szlakami rowerowymi, na które wybierzecie się całą rodziną, w okolicy jest kilka atrakcyjnych singletracków. W zaledwie kilka minut od wyjścia z domu dostaniecie się na nowootwarty w 2020 roku Singletrack Szklarska, a krótka jazda samochodem dzieli Was od singli Olbrzymy oraz Świeradów Zdrój (tutaj gondolą wwieziecie rower na górę).

W Stacji Szklarska Poręba wypożyczyć możecie elektryczne rowery górskie. 

trekking

Stacja Szklarska Poręba to doskonałe miejsce wypadowe. Do wyboru szlaki karkonoskie oraz izerskie. Czekają na Was wodopospady Kamieńczyk oraz Szklarka, a także pobliskie szczyty – Szrenica i Wysoki Kamień. Możecie też użyć kolejki krzesełkowej żeby od razu dostać się w wyższe partie gór, a dzięki temu wydłużyć spacer i udać się chociażby do czeskich schronisk na pilsnera i knedliki z gulaszem. Pamiętajcie sprawdzić pogodę w górach przed wyjściem na szlak.

narty

W Szklarskiej Porębie białe szaleństwo zagwarantowane jest całą zimę. Ski Arena Szrenica to znany ośrodek narciarski w kraju. Oferuje on 12 km nartostrad, nowoczesne wyciągi i system dośnieżania tras. Nasz dom leży blisko granicy z Czechami dlatego tym bardziej warto rozważyć szusowanie u naszych sąsiadów. Tam do wyboru czeskie ośrodki – Harrachov (8 km tras) oraz nasz ulubiony – Rokytnice nad Jizerou (17 km tras).

Znamy wielu wybitnych instruktorów, którzy chętnie zajmą się doszkalaniem Was lub Waszych pociech. Wystarczy dać nam znać, a zorganizujemy lekcje, jakie wspominać będziecie długo po wyjeździe.

skitury

Dzięki skiturom możesz przemieszczać się po terenie górskim, gdzie występują zarówno odcinki płaskie, jak i zjazdy i podejścia. To połączenie biegówek i nart zjazdowych. Dzięki temu mozna na nich zjeżdżać poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów. To młoda dyscyplina ale zyskująca rekordową popularność. Skitury pozwalają nam dotrzeć zimą wszędzie, a dzieki temu możemy zobaczyć znacznie więcej, poczuć dziewiczą przyrodę i znaleźć się z dala od cywilizacji.

 W Szklarskij Porębie można wypożyczyć sprzęt skitourowy oraz lawinowy. A może wolicie wybrać się z przewodnikiem? Znamy najlepszych! 

biegówki

Szklarska Poręba, a właściwie Jakuszyce, to niewątpliwie polska stolica narciarstwa biegowego. Całą zimę panują tutaj niezwykle sprzyjające warunki śniegowe. To tu odbywa się słynny Bieg Piastów. Biegówki są sportem dla każdego – jeśli jeszcze nie próbowałeś to koniecznie o tym pomyśl, to może być prawdziwe odkrycie! Specjaliści w wypożyczalni sprzętu Salomon dobiorą dla Was odpowiedni sprzęt. Jeśli posiadacie swój własny to w środku zimy na trasy biegowe wyjdziecie prosto z naszego domu. Debiutantom polecamy wybrac się na 5 km trasę do Schroniska Orle, a jeśli już trochę biegacie to koniecznie wybierzcie się na słynne naleśniki z jagodami w izerskiej Chatce Górzystów.

F.A.Q.

Często zadawane pytania

Szklarska Poręba jest doskonale przygotowanym turystycznie ośrodkiem. Wypożyczycie tutaj dowolny sprzęt sportowy – narty zjazdowe, skiturowe, biegówki, a także rowery. W Stacji mamy dla Was do wypożyczenia elektryczne rowery, którymi możecie się wybrać na wycieczkę po okolicy.